Biorewitalizacja to złożony proces, który inicjuje regenerację skóry oraz stymuluje ją do uruchomienia naturalnej odnowy. W jego ramach praktykowane są zróżnicowane zabiegi medycyny estetycznej, bazujące na rozmaitych technologiach czy preparatach. Procedury oparte na biorewitalizacji umożliwiają głęboką regenerację skóry na poziomie komórkowym, co ma szczególne znaczenie dla niwelowania oznak starzenia się. Zabiegi takie mogą być wykonywane zarówno na twarz, jak i ciało.
Kompleksowa regeneracja tkanek
Komórki skóry ulegają szybkiej regeneracji jedynie wówczas, gdy organizm jest młody. Z wiekiem proces ten zwalnia, co wynika ze stopniowej utraty kolagenu oraz ekspozycji na wiele niekorzystnych czynników zewnętrznych. Aby widocznie odmłodzić skórę, należy przeprowadzić jej kompleksową regenerację. W tym celu konieczne jest zadbanie nie tylko o jej zewnętrzne warstwy, ale też oddziaływanie na poziomie komórkowym. Prawidłowo odżywione komórki ulegają szybszej regeneracji, co w konsekwencji prowadzi do poprawy wyglądu skóry. Biorewitalizacja opiera się na kilku mechanizmach działania. Pierwszym z nich jest stymulowanie skóry do wytwarzania kolagenu i elastyny, co z kolei umożliwia jej uniesienie i zagęszczenie. Zabiegi z tej grupy wykazują też działanie antyoksydacyjne, eliminując wolne rodniki powstałe w wyniku oddziaływania niekorzystnych czynników zewnętrznych. Regeneracja na poziomie komórkowym ma znaczenie również dla długotrwałego nawodnienia, a tym samym przywrócenia skórze odpowiedniej jędrności i elastyczności.
Specjalistyczne zabiegi
Do najbardziej efektywnych procedur biorewitalizacyjnych należy chociażby zabieg bazujący na mieszance kwasu TCA z kwasem kojowym i nadtlenkiem wodoru. Substancje te wykazują działanie odmładzające, a także wybielające i oczyszczające skórę. Kwas TCA zawarty w preparacie stymuluje organizm do produkcji fibroblastów, czyli komórek umożliwiających wytwarzanie kolagenu, elastyny czy kwasu hialuronowego. Jego potencjalne działanie drażniące niweluje nadtlenek wodoru, który poprawia nawilżenie tkanek i usprawnia procesy regeneracyjne. Kwas kojowy wykazuje z kolei właściwości rozjaśniające i odpowiada za zatrzymanie nadmiernej produkcji melaniny, będącej naturalnym barwnikiem. Wskazaniem do zabiegu jest utrata napięcia i elastyczności skóry, wystąpienie pierwszych zmarszczek, zmiana kolorytu skóry, pojawienie się blizn i przebarwień czy obecność świeżych rozstępów w fazie zapalnej.
Przeciwwskazania do biorewitalizacji
Biorewitalizacja na poziomie komórkowym jest nieinwazyjna i bezpieczna, przez co może być wykonywana u pacjentów w praktycznie każdym wieku oraz przez cały rok. Tak samo jednak jak w przypadku innych zabiegów medycyny estetycznej, do wykonania tej procedury występują różne przeciwwskazania. Odnowa skóry w takiej formie nie jest możliwa przy aktywnych infekcjach i stanach zapalnych w wybranym obszarze, a także uczuleniach na którychkolwiek ze składników używanych preparatów. Z biorewitalizacji muszą zwykle zrezygnować kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią, bądź też pacjenci przechodzący terapię izoterynoiną w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Kompleksową ofertę zabiegów o działaniu regeneracyjnym posiada Anlaya, czyli ceniona klinika medycyny estetycznej w Józefowie. Za wykonanie każdej procedury odpowiadają wykwalifikowani specjaliści.
Mechanizm biorewitalizacji
Aby biorewitalizacja na poziomie komórkowym przyniosła docelowe efekty, konieczne jest wcześniejsze odtłuszczenie i oczyszczenie skóry. Na kolejnym etapie nakłada się na nią warstwę wybranego preparatu, korzystając przy tym z odpowiedniej metody aplikacji poprzez masaż skierowany w gorę. Taka technika gwarantuje sprawne wniknięcie składników aktywnych w głębsze partie skóry, co podnosi efektywność ich działania. Ilość nakładanych warstw preparatu zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb pacjenta. Procedura może być wykonana w obrębie twarzy, a także dekoltu, szyi, pośladków, ud czy brzucha. Istnieje też możliwość połączenia jej z innymi zabiegami medycyny estetycznej, w tym laseroterapią czy mezoterapią.