niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaUrodaCzy istnieje alternatywa dla zwykłych aparatów ortodontycznych?

Czy istnieje alternatywa dla zwykłych aparatów ortodontycznych?

Krzywe zęby to zmora wielu osób. Na szczęście jest kilka sposobów na to, żeby zaradzić krzywemu uzębieniu. Urządzenia ortodontyczne, znane również jako aparaty ortodontyczne, są powszechnie stosowane właśnie do korygowania problemów z ustawieniem zębów. Z czym wiąże się używanie aparatów?

Tradycyjne aparaty ortodontyczne są zwykle noszone przez dłuższy czas, co może być dosyć niewygodne dla pacjentów. Jako alternatywę dla aparatu niektórzy pacjenci decydują się na aparaty dentystyczne zwane „nakładkami ortodontycznymi”. Aby dowiedzieć się więcej o nakładkach ortodontycznych i aparatach ortodontycznych oraz retencyjnych, czytaj dalej! W poniższym tekście zawarte są wszystkie informacje, jakie musisz przyswoić, zanim podejmiesz decyzję o leczeniu krzywych zębów.

Nakładki ortodontyczne

Forma leczenia krzywego uzębienia określana potocznie jako niewidoczne nakładki na zęby to metoda, która zyskuje coraz większą popularność nie tylko na świecie, ale i w Polsce. Nakładki ortodontyczne to przezroczyste, wykonane z termoplastycznego tworzywa nakładki, które swoim wyglądem przypominają ochraniacze na zęby. Są mniej widoczne niż aparaty ortodontyczne i można je zdejmować do jedzenia i szczotkowania. Także czas leczenia jest dużo krótszy w porównaniu do tradycyjnych aparatów ortodontycznych – nie przekracza on zwykle 12-stu miesięcy. Wadą nakładek ortodontycznych jest to, że nie każda wada zgryzu kwalifikuje się do leczenia, dlatego trzeba sprawdzić czy w danym przypadku metoda ta będzie możliwa do zastosowania. Nakładki można znaleźć na stronie https://hellosmile.pl/

Jakie są różnice między aparatem ortodontycznym a aparatem retencyjnym?

Aparat ortodontyczny, znany również jako aparat stały, wykorzystuje szyny, druty i sprężyny do zmiany pozycji zębów. Aparat jest szczególnie skuteczny w przypadku poważnie nieprawidłowego ustawienia zębów. Podczas stosowania aparat musi być noszony przez kilka miesięcy lub nawet lat, aby osiągnąć oczekiwane wyniki. 

Aparaty retencyjne w formie nakładek ortodontycznych, służą głównie do zapobiegania nawrotom skorygowanej wady i zmianom ustawienia zębów po zakończenia leczenia tradycyjnymi bądź nakładkowymi aparatami na zęby. Są one mniej widoczne, łatwiejsze do noszenia i można je łatwo zdjąć do mycia zębów. Aparat retencyjny powinien być noszony dwukrotnie dłużej niż trwał sam proces prostowania zębów. 

Skąd mam wiedzieć, czy potrzebuję stałego aparatu ortodontycznego czy przeźroczystych nakładek? 

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, jakie urządzenie ortodontyczne będzie dla Ciebie najlepsze, jest skonsultowanie się z lekarzem stomatologiem lub ortodontą. Po dokładnym badaniu stanu uzębienia i wykonaniu skanu 3D lekarz może ocenić twój stan uzębienia i wybrać odpowiedni dla Ciebie sposób skorygowania wady. 

Korzyści z aparatów ortodontycznych

Wśród zalet stosowania aparatów ortodontycznych wymienia się możliwość skorygowania nawet ciężkich, zaawansowanych i skomplikowanych wad zgryzu. Można go nosić w zasadzie w każdym wieku, a na korekcję uzębienia nigdy nie jest za późno. Osiągnięcie efektu metamorfozy uśmiechu jest często długotrwałe, ale dzięki temu, że aparat jest stale umieszczony na zębach, postęp korekcji nie jest uzależniony od tego, czy pacjent pamięta o jego zakładaniu.

Korzyści z przeźroczystych nakładek

Przeźroczyste nakładki są mniej widoczne i wygodniejsze w noszeniu niż stały aparaty ortodontyczny. Gwarantują zdecydowanie lepszy komfort użytkowania. Ponieważ można je łatwo zdjąć, pacjenci chwalą sobie łatwość w dbaniu o higienę podczas leczenia. Aparaty nakładkowe sprawdzają się szczególnie przy korygowaniu wad estetycznych, także tych powstałych po zdjęciu stałych aparatów na zęby. 

5/5 - (1 vote)
Daria Kowalczyk
Daria Kowalczykhttps://beabeautyblog.pl
Zamiłowanie do dzielenia się refleksjami na temat dbania o własne ciało pojawiło się u mnie już lata temu. Z tej miłości zrodził się blog, którego właśnie czytasz. Z moich wpisów dowiesz się jak dbać o siebie, jak się modnie ubrać, jak zdrowo zjeść. Nie zabraknie również tematyki lifestylu. Mam nadzieję, że zostaniesz na dłużej :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne posty

Polecane artykuły