niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieCzy wczesne siwienie jest normalne?

Czy wczesne siwienie jest normalne?

Pojawienie się siwych włosów w wieku 20 lat, a nawet wcześniej, może być niepokojące i sprawić, że będziesz chciała pilnie coś z tym zrobić.

Dlaczego włosy stają się siwe?

Pigmentacja włosów jest spowodowana przez melanocyty, komórki włosa, które produkują substancję pigmentową — melaninę. Synteza melaniny odbywa się w systemie korzeniowym, a następnie melanina jest uwalniana do łodygi włosa. Reakcje te są aktywowane przez układy hormonalny i nerwowy. Jeśli ilość melaniny maleje, melanina nie jest dostarczana do łodygi włosa, a łodyga włosa staje się biała.

Wczesna siwizna jest definiowana jako pojawienie się siwych włosów przed 30 rokiem życia. Stopniowa utrata melaniny po 30. roku życia jest uważana za naturalny proces. Gdy mieszki włosowe stracą pigment, nie ma już możliwości jego odzyskania.

Jakie są możliwe przyczyny wczesnego siwienia włosów?

Genetyka

Tempo, w jakim człowiek siwieje i wiek, w którym pojawiają się siwe włosy, zależą od genetyki. W 2016 roku naukowcy z laboratorium UCl w Wielkiej Brytanii odkryli gen IRF4, który bierze udział w regulacji syntezy melaniny.

Stres

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i Centrum Badań nad Chorobami Zapalnymi (CRID) w São Paulo zidentyfikowali związek między hiperaktywacją układu nerwowego, przypływem hormonów i zubożeniem melanocytów, które syntetyzują pigment w mieszkach włosowych myszy. Ta reakcja powoduje, że włosy stają się białe.

Niedobory witamin i minerałów

Zespół badaczy z Father Muller Medical College w Indiach stwierdził, że niedobory żywieniowe mogą prowadzić do wczesnego pojawienia się siwych włosów. Zostało to powiązane z niskim poziomem ferrytyny, wapnia i witaminy D3. Natomiast naukowcy z Isfahan University of Medical Sciences w Iranie ustalili, że niski poziom miedzi, cynku i żelaza również prowadzi do przedwczesnego siwienia.

Choroby układu sercowo-naczyniowego, endokrynologicznego, pokarmowego i autoimmunologicznego
Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne odkryło związek między przedwczesnym siwieniem włosów a łysieniem u młodych indyjskich mężczyzn z chorobą wieńcową (łysienie to zaburzenie autoimmunologiczne, które powoduje utratę włosów).

Różne hormony mają również wpływ na syntezę melaniny — dysfunkcja przysadki mózgowej, jajników i tarczycy będzie miała wpływ na produkcję pigmentu włosów. Szare włosy mogą być więc również objawem niedoczynności tarczycy. 

Palenie

Badanie przeprowadzone w 2010 roku przez Uniwersytet w Jordanii sugerowało, że palenie papierosów było związane z wczesnym pojawieniem się siwych włosów.

Co zrobić, gdy zauważysz siwe włosy?

Zdecydowanie nie należy wyrywać

Według trychologa, zmiany w systemie korzeniowym sprawią, że włosy odrosną białe, ale zapalenie skóry i uraz spowodowany takimi manipulacjami może spowodować więcej szkód. 

Skonsultuj się z trychologiem, aby poznać przyczynę

Jeśli Twoje włosy siwieją w szybszym tempie niż po 25 roku życia, powinnaś udać się do specjalisty. Lekarz wykluczy poważne choroby, sprawdzi, czy nie ma niedoborów witamin i minerałów, dostosuje schemat i dietę.

Nie martw się

Nie wyglądaj na zmartwioną, jeśli po 25 roku życia zauważysz kilka siwych włosów.

Siwe włosy same w sobie są raczej zdecydowanym plusem niż minusem. Włosy pozbawione pigmentu są mniej podatne na wypadanie i choroby włosów, które mogą prowadzić do ich utraty. Przykładem tego jest wczesne siwienie mężczyzn z godnymi pozazdroszczenia pękami włosów.

Jak farbować siwe włosy?

Doświadczony fryzjer doradzi Ci, jaką fryzurę wybrać i jak uzyskać trwały kolor, dzięki czemu nie będziesz musiała chodzić do salonu co miesiąc. 

Jeśli chcesz przykryć swoją siwiznę, poproś profesjonalistę z salonu o wymyślenie trwałej farby + schematu pielęgnacji, który sprawi, że Twoje włosy będą wyglądać naturalnie.

Jako produkt SOS na specjalne okazje można zastosować spraye do farbowania korzeni, które zmywają się po pierwszym praniu. O odpowiedni spray najlepiej zapytać też fryzjera.

Jeśli nie chcesz już ukrywać siwizny i zdecydowałaś się na zapuszczenie swojego koloru, odpowiednie będą techniki koloryzacji, które opierają się na jak najłagodniejszym przejściu z włosów do blondu.

Pamiętaj, że zakrycie szarego koloru jest w porządku, ale nie jest obowiązkowe. Na przykład znane aktorki, takie jak Andy McDowell, Sarah Jessica Parker czy Meryl Streep coraz częściej pokazują się publicznie z siwymi włosami.

Sprawdź również jak dbać o włosy.

5/5 - (1 vote)
Daria Kowalczyk
Daria Kowalczykhttps://beabeautyblog.pl
Zamiłowanie do dzielenia się refleksjami na temat dbania o własne ciało pojawiło się u mnie już lata temu. Z tej miłości zrodził się blog, którego właśnie czytasz. Z moich wpisów dowiesz się jak dbać o siebie, jak się modnie ubrać, jak zdrowo zjeść. Nie zabraknie również tematyki lifestylu. Mam nadzieję, że zostaniesz na dłużej :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne posty

Polecane artykuły