niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaUrodaDepilacja laserowa - czy jest bezpieczna dla skóry?

Depilacja laserowa – czy jest bezpieczna dla skóry?

Jako zabieg upiększający, depilacja laserowa zyskuje coraz większą popularność. Jest skuteczna i długotrwała, bez ryzyka wrastania włosków czy skutków ubocznych, takich jak infekcje. Istnieją jednak pewne obawy dotyczące jej bezpieczeństwa dla skóry.

Co to jest laserowe usuwanie włosów?

Depilacja laserowa to metoda usuwania niechcianych włosów. Ma ona na celu zniszczenie mieszków włosowych, powodując, że włosy wypadają i nie odrastają. Energia lasera jest pochłaniana przez ciemne obszary pigmentowe, takie jak włosy, a jednocześnie odbija się od jaśniejszej skóry wokół nich. To selektywne ogrzewanie mieszka włosowego ma na celu zniszczenie go bez uszkodzenia otaczającej tkanki.

Jak to działa?

Lasery działają poprzez wytwarzanie intensywnych impulsów światła. Kiedy impulsy te uderzają w skórę, ich energia jest pochłaniana przez ciemne części skóry, takie jak włosy, ale odbija się od jaśniejszych części, takich jak skóra wokół włosów. Ta różnica w pochłanianiu energii powoduje, że ciemne partie skóry nagrzewają się znacznie bardziej niż otaczające je jaśniejsze obszary. Energia lasera podgrzewa mieszki włosowe do momentu ich zniszczenia.

Czy jest to bezpieczne dla skóry?

Lasery są bezpieczne, gdy są stosowane zgodnie z zaleceniami. Istnieją jednak pewne powikłania, które mogą wystąpić podczas wykonywania depilacji laserowej. Należą do nich:

Oparzenia lub blizny – Skóra wokół leczonego obszaru może stać się czerwona lub podrażniona, a to może prowadzić do obrzęku lub pęcherzy.

Hiperpigmentacja – Na skórze poddanej zabiegowi mogą pojawić się ciemne plamy, zwłaszcza u osób o ciemniejszych typach skóry.

Hipopigmentacja – Z drugiej strony, niektóre osoby mogą stracić pigmentację w leczonym obszarze. Może to spowodować powstanie jaśniejszych plam, które mogą być trudne do zakrycia makijażem.

Reakcje alergiczne – Istnieje również niewielkie ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na substancje chemiczne stosowane w zabiegu.

Stosowanie ochrony przeciwsłonecznej podczas zabiegu laserowego usuwania włosów

Ryzyko poparzeń i blizn występuje częściej u osób o ciemniejszych typach skóry. W takim przypadku zaleca się stosowanie filtra przeciwsłonecznego podczas zabiegu. Pomoże to chronić skórę przed przegrzaniem, co może prowadzić do oparzeń. Poza tym, filtr przeciwsłoneczny jest bardzo zalecany przez dermatologów. To dlatego, że oferuje ochronę przed uszkodzeniami słonecznymi, które mogą prowadzić do przedwczesnego starzenia się i nowotworów skóry. To samo dotyczy obszarów otaczających włosy poddane zabiegowi. Uszkodzenie okolicznych tkanek może bowiem prowadzić do powstania blizn.

Sprawdź również: Jak zlikwidować rozszerzone pory? Poznaj kilka sposobów

Problem ciemnych cieni

Ciemne plamy powstałe w wyniku depilacji laserowej są często wynikiem hiperpigmentacji. Dermatolodzy wyjaśniają, że osoby o ciemniejszych typach skóry są szczególnie narażone na to powikłanie. Wynika to z faktu, że ciemne odcienie skóry wymagają pochłonięcia większej ilości energii w celu uzyskania pożądanego rezultatu. Może to spowodować przyciemnienie skóry wokół leczonego obszaru. Na szczęście efekt ten zanika z czasem i można mu zapobiec, stosując produkty ochrony przeciwsłonecznej.

Ryzyko poparzeń i blizn

Na skórze poddanej zabiegowi mogą pojawić się ciemne plamy, zwłaszcza u osób o ciemniejszym typie skóry. Są one zazwyczaj wynikiem oparzeń podczas zabiegu. Rozwiązaniem zapobiegającym temu powikłaniu jest zastosowanie niższego ustawienia podczas zabiegu. Dzięki temu energia lasera będzie pochłaniana przez włosy, a nie przez skórę. Ryzyko poparzeń można również zminimalizować poprzez zastosowanie urządzenia chłodzącego. Pomoże to utrzymać chłodną temperaturę leczonego obszaru skóry podczas zabiegu. Blizny powstałe w wyniku oparzeń mogą być leczone za pomocą laserów lub operacji. Zależy to od stopnia uszkodzenia skóry.

Wnioski

Depilacja laserowa jest zabiegiem bezpiecznym, obarczonym minimalnym ryzykiem. Jest tak zwłaszcza wtedy, gdy jest wykonywana pod nadzorem dermatologa. Największą obawą jest ryzyko poparzeń lub blizn, gdy jest wykonywana w domu lub przez nieprzeszkolonych profesjonalistów. Jeśli rozważasz depilację laserową, pamiętaj, aby odwiedzić profesjonalistę, który stosuje bezpieczne praktyki. W ten sposób możesz cieszyć się korzyściami płynącymi z zabiegu, jednocześnie unikając ewentualnych powikłań.

4.8/5 - (6 votes)
Daria Kowalczyk
Daria Kowalczykhttps://beabeautyblog.pl
Zamiłowanie do dzielenia się refleksjami na temat dbania o własne ciało pojawiło się u mnie już lata temu. Z tej miłości zrodził się blog, którego właśnie czytasz. Z moich wpisów dowiesz się jak dbać o siebie, jak się modnie ubrać, jak zdrowo zjeść. Nie zabraknie również tematyki lifestylu. Mam nadzieję, że zostaniesz na dłużej :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne posty

Polecane artykuły