sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaDietaDieta ketogeniczna - na czym polega i jakie wynikają z niej korzyści?

Dieta ketogeniczna – na czym polega i jakie wynikają z niej korzyści?

Dieta ketogeniczna jest dietą wysokotłuszczową, umiarkowanie białkową i niskowęglowodanową. Jej zwolennicy twierdzą, że może pomóc Ci schudnąć, zrównoważyć poziom cukru we krwi, a nawet poprawić funkcje poznawcze. Ale co mówi nauka? Czy dieta ketogeniczna jest bezpieczna i skuteczna? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Jak działa dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna ma na celu wywołanie stanu ketozy w organizmie. Jest to naturalny stan metaboliczny, w którym organizm spala tłuszcz jako paliwo zamiast węglowodanów. Kiedy węglowodany są niedostępne, organizm rozkłada przechowywane tłuszcze, aby wytworzyć energię. Proces ten powoduje produkcję ciał ketonowych, które mogą być wykorzystywane przez mózg jako alternatywne źródło paliwa.

Istnieje kilka różnych sposobów na osiągnięcie ketozy. Najczęstszym z nich jest ograniczenie węglowodanów. Spożywając mniej niż 50 gramów węglowodanów dziennie, organizm jest zmuszony do spalania tłuszczu jako paliwa. Można to osiągnąć poprzez spożywanie diety bogatej w zdrowe tłuszcze i umiarkowaną ilość białka. Żywność, którą należy włączyć do diety ketogenicznej to awokado, oliwa z oliwek, tłuste ryby, orzechy i nasiona.

Jakie są korzyści z diety ketogenicznej?

Utrata wagi – Jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie próbują diety ketogenicznej jest utrata wagi. I są pewne dowody na poparcie tego twierdzenia. W badaniu opublikowanym w 2016 roku stwierdzono, że uczestnicy, którzy stosowali dietę ketogeniczną, stracili więcej wagi niż ci, którzy stosowali dietę niskotłuszczową. Warto jednak zauważyć, że to badanie było dość małe; potrzeba więcej badań, aby określić, czy dieta ketogeniczna jest skutecznym narzędziem do utraty wagi.

Kontrola cukru we krwi – Dieta ketogeniczna może być również pomocna dla osób z cukrzycą typu 2. Niewielkie badanie opublikowane w 2016 roku wykazało, że uczestnicy, którzy stosowali dietę keto, doświadczyli większej redukcji HbA1c (miary długoterminowej kontroli cukru we krwi) niż ci, którzy stosowali dietę niskotłuszczową.

Funkcja poznawcza – Istnieją pewne dowody sugerujące, że dieta ketogeniczna może poprawić funkcje poznawcze u starszych dorosłych. Małe badanie opublikowane w 2017 roku wykazało, że uczestnicy, którzy stosowali dietę keto przez trzy miesiące, doświadczyli większej poprawy funkcji poznawczych niż ci, którzy stosowali dietę śródziemnomorską. Warto jednak zauważyć, że to badanie było również małe; potrzeba więcej badań, zanim będzie można wyciągnąć jakiekolwiek ostateczne wnioski.

Wnioski

Werdykt wciąż nie jest rozstrzygnięty, czy dieta ketogeniczna zapewnia korzyści zdrowotne poza utratą wagi. Istnieją jednak pewne wstępne dowody sugerujące, że może ona przynosić korzyści w zakresie kontroli cukru we krwi i funkcji poznawczych u starszych osób. Jeśli rozważasz wypróbowanie diety ketogenicznej, pamiętaj, aby najpierw porozmawiać z lekarzem, aby upewnić się, że jest ona dla Ciebie bezpieczna i omówić wszelkie potencjalne zagrożenia.

Sprawdź również jakie korzyści ma rukiew wodna.

5/5 - (1 vote)
Daria Kowalczyk
Daria Kowalczykhttps://beabeautyblog.pl
Zamiłowanie do dzielenia się refleksjami na temat dbania o własne ciało pojawiło się u mnie już lata temu. Z tej miłości zrodził się blog, którego właśnie czytasz. Z moich wpisów dowiesz się jak dbać o siebie, jak się modnie ubrać, jak zdrowo zjeść. Nie zabraknie również tematyki lifestylu. Mam nadzieję, że zostaniesz na dłużej :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne posty

Polecane artykuły