sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaZdrowieDla kogo przeznaczone są nakładki ortodontyczne?

Dla kogo przeznaczone są nakładki ortodontyczne?

Nakładki prostujące to zyskująca na popularności metoda prostowania wad estetycznych zębów. Jednak czy każdy może je stosować i czy istnieją przeciwwskazania, na które warto zwrócić uwagę przed rozpoczęciem korygowania wad ułożenia zębów w jamie ustnej za pomocą nakładek prostujących? Odpowiadamy!

Kto może korzystać z nakładek prostujących?

Nakładki prostujące zostały zaprojektowane z myślą o osobach, które chcą poprawić estetyczny wygląd swoich zębów. Nakładki działają głównie na skrzywienia tak zwanych zębów uśmiechu, czyli tych najbardziej widocznych. Tego typu wady nie wymagają poważnej ingerencji, jaką jest założenie aparatu stałego. Właśnie w takim momencie idealnym rozwiązaniem są nakładki prostujące. Nie musisz bać się, że jest to zbędna i nadmierna ingerencja w twoje uzębienie – leczenie nakładkami trwa krótko i nie jest obciążające dla przyzębia oraz dziąseł.

Wady kwalifikujące się do leczenia

Wady kwalifikujące się do leczenia za pomocą nakładek prostujących to wady estetyczne, czyli nadmierne stłoczenie zębów, zbyt duże szczeliny międzyzębowe oraz diastema. Są to wady znacznie mniej poważne od wad zgryzu, jednak mają one ogromny wpływ nie tylko na wygląd, ale także na zdrowie. Krzywe zęby sprawiają, że skłonność do powstawania próchnicy i ubytków jest znacznie większa. Trudniejsze jest także zachowanie odpowiedniego poziomu higieny jamy ustnej.

Nakładki prostujące a dzieci

Według specjalistów nie istnieją przeciwwskazanie do tego, by z nakładek prostujących korzystali także młodsi pacjenci, jednak warunkiem jest posiadanie wszystkich zębów stałych. Nakładki wykonywane są na podstawie skanu 3D jamy ustnej, wykonywane są więc indywidualnie dla każdego pacjenta, przez co także ich rozmiar będzie dostosowany do potrzeb młodszego pacjenta. Nakładki prostujące pozwolą nastolatkom na znacznie wyższy komfort niż podczas noszenia aparatu stałego. W razie potrzeby będą one mogły ściągnąć aparat. Nie będą także narażone na wstydzenie się metalowej konstrukcji umiejscowionej na zębach. Nakładki ortodontyczne są przezroczyste, dzięki czemu nie są łatwo dostrzegalne na zębach i prostowanie za ich pomocą jest bardzo dyskretne.

Warto dodać, że prostowanie nakładkami prostującymi jest całkowicie bezpieczne także dla kobiet w ciąży, ponieważ nie jest to mocno ingerująca metoda korygowania wad ułożenia zębów. Specjaliści dowodzą, że w wielu przypadkach prostowanie zębów podczas ciąży przebiega w szybszym tempie niż w normalnym stanie organizmu.

Przeciwwskazania

Niestety istnieją przeciwwskazania do leczenia wad ułożenia zębów za pomocą nakładek estetycznych. Brak zakwalifikowania do korekcji może wynikać ze zbyt poważnych wad, których usunięcie za pomocą nakładek prostujących nie jest możliwe, jednak nie są to jedyne możliwe powody. Przede wszystkim, przed przystąpieniem do leczenia należy zadbać o dobry stan zębów oraz jamy ustnej. Choroby przyzębia oraz stany zapalne uniemożliwiają rozpoczęcie leczenia, jednak są to przeszkody uniemożliwiające każdy rodzaj prostowania zębów. Dobra kondycja zdrowotna to warunek udanego procesu korekcji ułożenia zębów w jamie ustnej.

Oceń jako pierwszy! post
Daria Kowalczyk
Daria Kowalczykhttps://beabeautyblog.pl
Zamiłowanie do dzielenia się refleksjami na temat dbania o własne ciało pojawiło się u mnie już lata temu. Z tej miłości zrodził się blog, którego właśnie czytasz. Z moich wpisów dowiesz się jak dbać o siebie, jak się modnie ubrać, jak zdrowo zjeść. Nie zabraknie również tematyki lifestylu. Mam nadzieję, że zostaniesz na dłużej :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne posty

Polecane artykuły