niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieJak się bezpiecznie opalać – 10 najważniejszych zasad

Jak się bezpiecznie opalać – 10 najważniejszych zasad

Wybierając się na wakacje zawsze zastanawiamy się co zabrać ze sobą. Szerokie szorty, krótkie spodnie i parę innych ciuchów niezbędnych na plaży. Należy również pamiętać o tym, że jeżeli mamy zamiar się opalać, trzeba się do tego odpowiednio przygotować.

Promieniowanie UV czy jest bezpieczne?

Wszyscy wiedzą czym jest promieniowanie UVA i UVB. Są to dwa rodzaje promieniowania słonecznego, które wpływają na wygląd skóry. Z jednej strony słonecznego promieniowania możemy się uodpornić, a z drugiej – nie możemy uniknąć jego działania.

Promieniowanie to nic innego jak światło emitowane przez Słońce lub inne źródła ciepła. Światło to pochodzi z mikroskopijnych cząsteczek powietrza, które rozpadają się wokół podstawy atomowej atomy wodoru (H). Promieniowanie UV jest bezpieczne, jeśli używa się go w odpowiednich ilościach i w odpowiednich okresach czasu.

Promieniowanie UV-A jest bezpieczne do korzystania z ochroną przeciwsłoneczną, ale nie powinno być wykorzystywane do korzystania z bezpośredniego promieniowania UV-B. Promieniowanie UV-B może być szkodliwe dla zdrowia, jeśli przebywa się na nim dłużej niż 15 minut.

Promieniowanie UV – plusy i minusy

Promieniowanie UV to niezwykle cenne dla organizmu światło. Zawiera ono bowiem różne dla naszego zdrowia informacje, które są nam potrzebne. Wszystko dlatego, że promieniowanie UV dostarcza do organizmu witaminy D3. Ta substancja potrzebna jest do wzrostu i rozwoju białek w naszym organizmie.

Witamina D3 zbiera się w skórze a następnie przenika do krwiobiegu gdzie pobudza jej produkcję wewnątrz organizmu. W ten sposób pozytywnie oddziałuje na stan kości, mięśni oraz układu kostno-stawowego.

Jednak trzeba pamiętać o niebezpieczeństwach. Promieniowanie UV wnika do wnętrza skóry, gdzie niszczy jej kolagen i elastynę, przez co skóra staje się bardziej narażona na starzenie się w przyszłości.

Przyczynia się także do powstawania zmarszczek i przebarwień pigmentacyjnych (niebieskich plam). Dlatego też filtry SPF (ang. Sun Protection Factor) określają ile razy dłużej można być na słońcu bez obawy o poparzenie się słońcem.

Bezpieczne opalanie – 10 zasad, o których trzeba pamiętać

Każdy z nas chciałby cieszyć się piękną, opaloną skórą przez cały rok. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na czas wakacyjnych wypocin. W związku z tym, aby uniknąć problemów ze skórą i kosmetycznego odmładzenia oraz przedłużenia efektów, należy uważać na to, jak i kiedy opalamy się. Przedstawiamy 10 najważniejszych zasad bezpiecznego opalania:

  1. Unikaj opalania się w godzinach popołudniowych
  2. Nie opalaj się na słońcu przez kilka godzin
  3. Nie opalaj się po zażyciu alkoholu ani leków
  4. Przed opalaniem należy usunąć resztki maści ze skóry i włosów
  5. Wybieraj kosmetyki do opalania o dobrym filtrze UV 50+ i średnim filtrze UV 30+ (skin protection factor) oraz ochronną ochroną przeciwsłoneczną SPF 30+, SPF 50+ lub SPF 60+.
  6. Pamiętaj o odpowiednim nawilżaniu skóry w trakcie opalania!
  7. Do opalania najlepiej używać ręczników lub nakryć się kompletem ochronnym, który zapewni dodatkowe bezpieczeństwo podczas opalania.
  8. Nie stosuj samoopalaczy ani innych preparatów mających na celu wywołanie oparzeń słonecznych!
  9. Unikaj opalania się na słońcu, które jest w pełni lub przez większość dnia.
  10. Unikaj przeterminowanych kosmetyków i uczulających składników.

Bezpieczeństwo podczas opalania zależy od kilku czynników. Należy pamiętać, że każda osoba reaguje inaczej na promienie UV. Niektórzy są bardziej wrażliwi, inni wolą mieć na sobie co raz mniej ubrań (np. przez całe lato). Dlatego warto rozmawiać z lekarzem lub dermatologiem, który dobierze odpowiednią dawkę promieniowania UV dla naszego organizmu i stosować się do zaleceń specjalisty.

Bezpieczne opalanie – w jakich godzinach najlepiej korzystać ze słońca?

Kiedy najlepiej opalać się w ciągu dnia? Czy wieczorem jest zagrożenie mniejsze? Które godziny są najlepsze dla bezpiecznego opalania?

Te pytania zadaje sobie każdy, kto chce wyjść na plażę, czy to na lato, czy na jesienny urlop. Prawda jest taka, że prawdziwe szkodliwości dla skóry mogą wynikać z różnych czynników, takich jak temperatura powietrza i promieni UVB. To znaczy, że nie można tworzyć schematu działania i myśleć, że po godzinie „X” możemy się opalać bez obaw. Tak naprawdę każda godzina oraz każdy dzień są inne i należy się do nich przygotować indywidualnie.

Wieczorem zagraża nam dużo mniejsze ryzyko poparzenia słonecznego niż wczesnym rankiem. Oczywiście, jeśli jesteśmy pracownikami, którzy podczas dnia muszą być w pracy, wtedy takie opalania jest niewygodne. Jednak warto pamiętać, że lepiej po prostu zrezygnować z opalania się rano i jednocześnie zdrowo się odchudzać lub wziąć prysznic niż mieć poparzenia słoneczne.

Zastanówmy się jednak, w jakich godzinach opalanie się jest bezpieczne. Można znaleźć informacje, że są to godziny 16:00 – 18:00, podczas gdy inne źródła podają, że jest to od 11 do 15.

Trzeba jednak pamiętać, że niektórzy ludzie, którzy są szczególnie wrażliwi na promieniowanie UV, mogą być bardziej poddenerwowani przez opalanie się w godzinach porannych.

Pielęgnacja skóry po powrocie z plaży

Pielęgnacja skóry po opalaniu to bardzo ważna kwestia, a wszystko dlatego, że bez właściwej pielęgnacji twoja cera może odmówić posłuszeństwa i jej kondycja bardzo się pogorszy. Jeśli więc chcesz utrzymać piękną opaleniznę na dłużej, musisz zadbać o nią jak najlepiej. Po powrocie z plaży warto pomyśleć o właściwej pielęgnacji i utrwalaniu opalenizny.

Co jest ważne w pielęgnacji skóry po opalaniu? To, co najbardziej przeszkadza w utrwalaniu opalenizny. Warto wykonać kąpiel z olejkami eterycznymi zapachowymi np. z cytrynowym, szlachetnym lub lawendowym. Najlepiej zatrzymać je na końcach przedłużonych rzęs i pozostawić do wyschnięcia naturalnie. Jeśli pragniesz uzyskać efekt utrwalający i odporny na światło promieniowanie UV, pamiętaj o preparatach do kąpieli bezpośrednio po opalaniu lub nałożeniu na twarz podczas opalania (np. UVA/UVB).

Jak utrwalić opaleniznę? Niektóre opalenizny utrwalają się same, ale jeśli nie jest to Twoja szczęśliwa wygrana, możesz pomóc im w utrwalaniu. Opaleniznę utrwalić może tylko krem z filtrem SPF 30 lub SPF 50. Ale to nie znaczy, że nie możesz stosować na nią innych kosmetyków. Umieszczaj krem z filtrem SPF 30 lub SPF 50 bezpośrednio przed opalaniem i po opalaniu na twarzy, szyję i dekolt. Stosowanie się do zasad z pewnością pomoże cieszyć się piękną, opaloną skórą przez dłuższy czas.

Jak się bezpiecznie opalać – podsumowanie

Opalanie jest niezwykle popularne, ale niestety, nie zawsze bezpieczne. W Polsce co roku na oparzenia słoneczne umiera kilka tysięcy osób, a kolejne setki tysięcy doznaje poważnych powikłań. Dlatego też warto poznać podstawowe zasady bezpiecznego opalania się i sprawdzić, czy nasze środki ochrony przed promieniowaniem UV są w pełni bezpieczne.

5/5 - (4 votes)
Daria Kowalczyk
Daria Kowalczykhttps://beabeautyblog.pl
Zamiłowanie do dzielenia się refleksjami na temat dbania o własne ciało pojawiło się u mnie już lata temu. Z tej miłości zrodził się blog, którego właśnie czytasz. Z moich wpisów dowiesz się jak dbać o siebie, jak się modnie ubrać, jak zdrowo zjeść. Nie zabraknie również tematyki lifestylu. Mam nadzieję, że zostaniesz na dłużej :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne posty

Polecane artykuły