niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaUrodaRozstępy po ciąży - jak się ich pozbyć?

Rozstępy po ciąży – jak się ich pozbyć?

Ciąża to okres, w którym organizm kobiety przechodzi wiele istotnych zmian. Dotyczy to również skóry. W wyniku przyrostu masy ciała oraz zmian hormonalnych, do często odnotowanych objawów należy utrata jędrności. Po porodzie powstają przez to charakterystyczne rozstępy, zwłaszcza na piersiach oraz brzuchu. Zmiany te da się na szczęście usunąć. Rozstępy mogą wystąpić nawet w II trymestrze ciąży, jednak zawsze jest to kwestia indywidualna. Niektóre pacjentki odnotowują je wcześniej lub później, co wynika chociażby z predyspozycji genetycznych i przyzwyczajeń pielęgnacyjnych.

Przyczyny powstawania rozstępów w ciąży

Przyczyny powstawania rozstępów w ciąży są bardzo zróżnicowane. Do najważniejszych i najbardziej bezpośrednich należą zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie po zapłodnieniu. Dotyczy to nie tylko wzrostu poziomu estrogenów, ale też zwiększenia ilości kortyzolu oraz innych hormonów steroidowych. W rezultacie następuje osłabienie włókien kolagenu i elastyny, a następnie zmniejszenia jędrności skóry oraz powstawania rozstępów. Ich przyczyną są jednak uwarunkowane nie tylko zmianami hormonalnymi. Na skutek stopniowego wzrostu rozmiarów brzucha i piersi, następuje zwiększenie masy ciała w bardzo krótkim okresie. Wszystko to zwiększa ryzyko powstawania rozstępów w ciąży.

Miejsca tworzenia się rozstępów po ciąży

Rozstępy związane z przejściem ciąży zwykle występują na brzuchu, ponieważ to właśnie ta część ciała najbardziej się powiększa. Lokalizacje takich zmian mogą być jednak również inne. Kobiety w ciąży często odnotowują rozstępy na piersiach, co wynika z nich powiększenia się celem przygotowania do laktacji. Nieestetyczne zmiany tego rodzaju nierzadko pojawiają się też na pośladkach czy udach. Po porodzie uszkodzone włókna kolagenowe i elastynowe nie regenerują się, dlatego rozstępy pozostają na trwałe Istnieją jednak sposoby na zmniejszenie ich widoczności, a nawet całkowite zredukowanie. Wiele zależy od indywidualnych cech organizmu, rodzaju przeprowadzonego zabiegu czy podejścia pacjentki do codziennej pielęgnacji. Z reguły jednak każdy problem da się odpowiednio rozwiązać, zwłaszcza w oparciu o kompetentną diagnostykę oraz profesjonalizm specjalistów.

Możliwości usuwania rozstępów po ciąży

Do usunięcia najłatwiejsze są rozstępy o czerwonym zabarwieniu, ponieważ świadczy ono o początkowej fazie rozwoju zmian. Tkanki wykazują jeszcze wówczas zdolność realizacji procesów naprawczych. Jeżeli rozstępy po porodzie przybrały już barwę białą, ich redukcja jest nieco trudniejsza. Kluczowe znaczenie dla efektywności podejmowanych działań ma odpowiednia pielęgnacja, która może do pewnego stopnia ograniczyć postępowanie zmian. Rozwiązaniem przynoszącym pewniejsze rezultaty jest usuwanie rozstępów z wykorzystaniem nowoczesnych metod laserowych. Takie zbiegi oferuje w Warszawie klinika Anlaya, posiadająca na wyposażeniu nowoczesny sprzęt. Laser iPIxel Alma Harmony pozwala na szybkie zredukowanie rozstępów po ciąży, nawet tych już utrwalonych

Efektywne usuwanie rozstępów po ciąży za pomocą lasera

Alma Harmony sprawdza się również w przypadku innych zmian skórnych. Za jego pomocą można przeprowadzić efektywne usuwanie blizn po cieciu cesarskim, co ma szczególne znaczenie dla wielu pacjentek. Sam zabieg nie jest bolesny, ze względu na podanie znieczulenia miejscowego do skóry. W trakcie procedury może wystąpić niewielkie pieczenie, zaczerwienienie i uczucie ściągnięcia, ale po jej zakończeniu nie ma potrzeby rekonwalescencji. Skórę należy pielęgnować delikatnymi detergentami, preparatami łagodzącymi oraz kremami z filtrem przeciwsłonecznym SPF50. Pierwsze widoczne efekty zabiegu uwidoczniają się już po kilku dniach. W tym czasie można odnotować stopniową poprawę napięcia, gęstości i kolorytu skóry, a w okresie około 3-6 miesięcy następuje finalne zredukowanie rozstępów po ciąży. Zależnie od rodzaju zmian oraz stopnia ich nasilenia, liczba zalecanych zabiegów może się różnić. Najlepsze efekty zapewnia zwykle seria 3-6 procedur, które będą się odbywać w odstępach od 4 do 6 tygodni.

5/5 - (2 votes)
Daria Kowalczyk
Daria Kowalczykhttps://beabeautyblog.pl
Zamiłowanie do dzielenia się refleksjami na temat dbania o własne ciało pojawiło się u mnie już lata temu. Z tej miłości zrodził się blog, którego właśnie czytasz. Z moich wpisów dowiesz się jak dbać o siebie, jak się modnie ubrać, jak zdrowo zjeść. Nie zabraknie również tematyki lifestylu. Mam nadzieję, że zostaniesz na dłużej :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne posty

Polecane artykuły